Türkçe ne demek

  Podyum Sonuçları

  Podyum kelimesi için arama sonuçları, sonuçlar arasından seçerek Podyum ne demek olduğunu görüntüleyin.

  Podyum kelimesini içeren ve alakalı 5 sonuç bulundu.

  podyum

  Latince podium "dayanak, seki, paye" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca pódion πόδιον z "'ayakçık', dayanak, seki, paye" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca poús, pod- πούς, ποδ- z "ayak" sözcüğünün küçültme halisidir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *pod- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *ped-1 kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pa maddesine bakınız.

  bodoslama

  Orta Yunanca podóstima ποδόστιμα z "geminin baş ve kıç tarafındaki ağaç" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca poús, pod- πούς, ποδ- z "ayak " ve Eski Yunanca stēma στημα z "durma, duruş " sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için podyum, sistem maddelerine bakınız.

  tripod

  İngilizce tripod "üç ayak, üç ayaklı her nesne, fotograf sehpası" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Yunanca trípous, tripod- τρίπους, τριποδ- z "üç ayak" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca trís τρίς z "üç" ve Eski Yunanca poús, pod- πούς, ποδ- z "ayak" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için tri+, podyum maddelerine bakınız.

  ahtapot

  Yeni Yunanca oχtapódi οχταπόδι z "'sekiz ayak', " sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca októ οκτό z "sekiz " (NOT: Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *oktō- biçiminden evrilmiştir. ) ve Yeni Yunanca pódi πόδι z "ayak" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için okto+, podyum maddelerine bakınız.

  boca

  İtalyanca poggiare "1. yaslanmak, abanmak, 2. (gemi) yelaltına gelmek, yönünü rüzgâra çevirerek şahlanmak" fiilinden alıntıdır. İtalyanca fiil İtalyanca podio "destek, dayanak, taban, ayak" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen podium sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için podyum maddesine bakınız.