Türkçe ne demek

  Parça Sonuçları

  Parça kelimesi için arama sonuçları, sonuçlar arasından seçerek Parça ne demek olduğunu görüntüleyin.

  Parça kelimesini içeren ve alakalı 11 sonuç bulundu.

  parça

  Farsça pārçe پارچه z "parçacık" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça pāre پاره z "parça" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için pare maddesine bakınız.

  arazi

  Arapça ˀarāḍī أراضي z "topraklar, arsalar" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça Arḍ kökünden gelen ˀarḍ أرض z "1. yer, toprak parçası, arsa, 2. yeryüzü " sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için arz2 maddesine bakınız.

  basur

  Arapça bāsūr باسور z "hemoroid, her çeşit et şeklinde tümör" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice besrā בסרא z "et, et parçası" sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için beşer maddesine bakınız.

  bazan

  Arapça baˁḍan بعضاً z "kısmen, kısmi olarak" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça bˁḍ kökünden gelen baˁḍ بعض z "birtakım, bir parça, biraz" sözcüğünün zarfıdır.

  cezve

  Arapça cḏw kökünden gelen caḏwat جذوة z "1. ateş parçası, kor, 2. ateşten köz almaya yarayan çubuk" sözcüğünden alıntıdır.

  cüz

  Arapça czA kökünden gelen cuzˀ جزء z "bir bütünün küçük parçası, birim, ünite, kitap forması, fasikül" sözcüğünden alıntıdır.

  cüzzam

  Arapça cḏm kökünden gelen cuḏām جذام z "cüzam hastalığı, lepra" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça caḏm جذم z "vücudun bir parçasını koparma" sözcüğünün masdarıdır. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice #gdm גדמ z "vücuttan bir uzuv veya kemik koparma, kesme" kökü ile eş kökenlidir. )

  edat

  Arapça Adw kökünden gelen ˀadāt أدات z "araç, gereç, dilbilgisinde bağımsız anlamı olmayan kelime parçacığı" sözcüğünden alıntıdır.

  esvap

  Arapça as̠wāb أثواب z "giyinilen şeyler, giysi" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça s̠wb kökünden gelen s̠awb ثوب z "kumaş, bez, tek parça kumaştan oluşan dikişsiz entari veya toga gibi giysi" sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için sevap maddesine bakınız.

  gaile

  Arapça ġwl kökünden gelen ġāˀilat غائلة z "aniden gelen bela" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ġawl غول z "aniden saldırma, üşüşme" sözcüğünün fail dişil (müennes, feminine) halidir. Bu sözcük Arapça ġūl غول z "gulyabani, aniden insana saldırıp parçalayan efsane yaratığı" sözcüğünün masdarıdır. Daha fazla bilgi için gulyabani maddesine bakınız.

  gulyabani

  Farsça ġūl-i biyābān غول بيابان z "aniden insana saldırıp parçalayan efsane yaratığı, kurt adam" deyiminden alıntıdır. Farsça deyim Arapça ġwl kökünden gelen aynı anlama gelen ġūl غول z ve Farsça biyābān بيابان z "ıssız yer, sahra, yaban" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için yaban maddesine bakınız.