Türkçe ne demek

  Mutat Sonuçları

  Mutat kelimesi için arama sonuçları, sonuçlar arasından seçerek Mutat ne demek olduğunu görüntüleyin.

  Mutat kelimesini içeren ve alakalı 7 sonuç bulundu.

  mutat

  Arapça ˁwd kökünden gelen muˁtād معتاد z "alışılmış, adet olmuş" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça iˁtiyād إعتياد z "alışma, adet edinme" sözcüğünün iftiˁāl vezni (VIII) mefˁuludur.

  bermutat

  Farsça barmuˁtād برمعتاد z "alışıldığı üzere" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Arapça muˁtād معتاد z "alışılmış" sözcüğünden ber+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için mutat maddesine bakınız.

  komütatör

  Fransızca commutateur "1. değiştokuş eden, 2. iki yönlü elektrik anahtarı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen commutator sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince commutare "başkasıyla değiştirmek" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince mutare "değiştirmek" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için mütasyon maddesine bakınız.

  mütasyon

  Fransızca ve İngilizce mutation "değişim, başka bir hale girme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen mutatio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince mutari "değişmek, dönüşmek" fiilinden +tion önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *moi-to- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *mei-1 "geçmek, değişmek" kökünden türetilmiştir.

  permütasyon

  Fransızca permutation "karşılıklı veya sıralı olarak yer değiştirme, matematikte bir işlem" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince permutari "sırayla değişmek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince mutari "değişmek, dönüşmek" fiilinden per+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için mütasyon maddesine bakınız.

  mutant

  İngilizce mutant "1. (biyolojide) mütasyona uğramış, 2. (popüler kültürde) biyolojik değişime uğramış yaratık" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce mutate "değişmek, özellikle genetik değişime uğramak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince mutari "değişmek" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için mütasyon maddesine bakınız.

  mutad

  Osmanlıca sözcük, Romanizasyon halinde Alışılmış, sıra gelen, belirli bir düzende devam eden, normal, mutat anlamına gelir.