Türkçe ne demek

  Mecaz Sonuçları

  Mecaz kelimesi için arama sonuçları, sonuçlar arasından seçerek Mecaz ne demek olduğunu görüntüleyin.

  Mecaz kelimesini içeren ve alakalı 8 sonuç bulundu.

  mecaz

  Arapça cwz kökünden gelen macāz مجاز z "1. geçit, yol, köprü, 2. edebiyatta bir kelimenin asıl anlamından başka anlamda kullanımı, metafor" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça cawāz جواز z "geçti" sözcüğünün ismi zaman ve mekânıdır. Daha fazla bilgi için cevaz maddesine bakınız.

  atebe

  Arapça ˁtb kökünden gelen ˁatabat عتبة‎‎‎ z "eşik, mecazen yüksek bir kişinin makamı ve kapısı" sözcüğünden alıntıdır.

  cenah

  Arapça cnḥ kökünden gelen canāḥ جناح z "kanat, mecazen kol, bir şeyin iki yanı, sağ ve sol" sözcüğünden alıntıdır.

  evrak

  Arapça awrāḳ أوراق z "yapraklar, (mecazen) sayfalar" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça wrḳ kökünden gelen waraḳ ورق z "yaprak" sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için varak maddesine bakınız.

  fevt

  Arapça fwt kökünden gelen fawt فوت z "geçip gitme, kaçma, (mecazen) ölüm" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça fāta فات z "geçip gitti, kayboldu, kaçtı" fiilinin masdarıdır.

  kerahat

  Arapça krh kökünden gelen karāhat كراهة z "1. istemeyerek veya iğrenerek yapma, 2. mekruh olanı yapma, mecazen içki içme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kariha كره z "iğrendi, nefret etti" fiilinin masdarıdır. Daha fazla bilgi için kerh maddesine bakınız.

  paye

  Farsça pāye پايه z "1. adım, basamak, heykel kaidesi, 2. (mecazen) statü, rütbe" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça pāy پاى z "ayak" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pa maddesine bakınız.

  çelebi

  Türkçe çeleb veya çalab "yüce kişi, tanrı" sözcüğünden türetilmiştir. Türkçe sözcük Süryanice ṣəlab veya ṣəlīb צלבא z "1. haç, 2. (mecazen) rab, Hz. İsa" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için salip maddesine bakınız.