Türkçe ne demek

  Lostra Sonuçları

  Lostra kelimesi için arama sonuçları, sonuçlar arasından seçerek Lostra ne demek olduğunu görüntüleyin.

  Lostra kelimesini içeren ve alakalı 4 sonuç bulundu.

  lostra

  İtalyanca lustro "parıltı, parlaklık, cila" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince aynı anlama gelen lustrum sözcüğünden evrilmiştir. (NOT: Bu sözcük Latince yazılı örneği bulunmayan *luc-strum sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Latince sözcük Latince lucere "ışımak, parlamak, aydın olmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *luk- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *leuk- kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ruz maddesine bakınız.

  ilüstrasyon

  Fransızca illustration "1. aydınlatma, ışıtma, 2. bir kitabı resim veya renklerle süsleme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince illustrare "aydınlatmak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince lustrare "aydınlatmak, parlatmak" fiilinden in+1 önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince lustrum "parıltı" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için lostra maddesine bakınız.

  lüks lambası

  Fransızca luxe "gösteriş, gösterişli" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince luxus, luxur- "aşırılık, israf, tantana, debdebe" sözcüğünden evrilmiştir.

  lümen

  Yeni Latince lūmen "fizikte ışıma birimi" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince lūmen, lūmin- "ışık" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince yazılı örneği bulunmayan *luc-men sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince lucere "ışımak, aydınlık olmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için lostra maddesine bakınız.