Türkçe ne demek

  Kadir1 Sonuçları

  Kadir1 kelimesi için arama sonuçları, sonuçlar arasından seçerek Kadir1 ne demek olduğunu görüntüleyin.

  Kadir1 kelimesini içeren ve alakalı 10 sonuç bulundu.

  kadir1

  Arapça ḳdr kökünden gelen ḳadr قدر z "1. güçlü olma, gücü yetme, 2. kapasite, değer, kıymet, nicelik, ölçü, 3. Ramazan ayının 26cı gecesine verilen ad" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳadara veya ḳadira قدَر/قدِر z "1. güçlü idi, gücü yetti, -ebildi, 2. (Allah) emretti, buyurdu" fiilinin masdarıdır.

  iktidar

  Arapça ḳdr kökünden gelen iḳtidār إقتدار z "kudretli olma, gücü yeter olma" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kadir1 maddesine bakınız.

  kadar

  Arapça ḳdr kökünden gelen ḳadr قدر z "değer, kıymet, nicelik, ölçü" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kadir1 maddesine bakınız.

  kader

  Arapça ḳdr kökünden gelen ḳadar قدر z "1. ölçme, değer biçme, 2. ilahi kudret, alın yazısı" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kadir1 maddesine bakınız.

  kadir2

  Arapça ḳdr kökünden gelen ḳadīr قدير z "kudret sahibi (sadece tanrı için)" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kadir1 maddesine bakınız.

  kadir3

  Arapça ḳdr kökünden gelen ḳādir قادر z "gücü olan, güçlü" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük bir sözcükten alıntıdır. Daha fazla bilgi için kadir1 maddesine bakınız.

  kudret

  Arapça ḳdr kökünden gelen ḳudrat قدرة z "güç, iktidar" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳadara قدر z "gücü yetti" fiilinin ismi merresidir. Daha fazla bilgi için kadir1 maddesine bakınız.

  miktar

  Arapça ḳdr kökünden gelen miḳdār مقدار z "ölçek, ölçme aracı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳadr قدر z "değer, kıymet, nicelik, ölçü" sözcüğünün alet adıdır. Daha fazla bilgi için kadir1 maddesine bakınız.

  mukadder

  Arapça ḳdr kökünden gelen muḳaddar مقدّر z "takdir edilmiş, kaderde olan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça taḳdīr تقدير z "değer biçme, kaderini belirleme" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) mefˁuludur. Daha fazla bilgi için kadir1 maddesine bakınız.

  takdir

  Arapça ḳdr kökünden gelen taḳdīr تقدير z "değer biçme, değerini belirleme, değer verme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳadara قدر z "gücü yetti, boy ölçüştü" fiilinin tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Daha fazla bilgi için kadir1 maddesine bakınız.