Türkçe ne demek

  Küçültme Sonuçları

  Küçültme kelimesi için arama sonuçları, sonuçlar arasından seçerek Küçültme ne demek olduğunu görüntüleyin.

  Küçültme kelimesini içeren ve alakalı 10 sonuç bulundu.

  kıbbe

  Arapça ḳubayba(t) "topçuk, içli köfte (Suriye yemeği)" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳubba(t) "top, kubbe" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için kubbe maddesine bakınız.

  kırat

  Arapça ḳirāt قرات z "1. keçiboynuzu çekirdeği, 2. değerli taşlar ve madenlerde kullanılan bir tartı birimi" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca kerátion κεράτιον z "1. 'boynuzcuk', keçiboynuzu bitkisi, ceratonia siliqua, 2. keçiboynuzu çekirdeğine eşdeğer tartı birimi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca kéras κέρασ z "boynuz" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için kerata2 maddesine bakınız.

  kurabiye

  Arapça ġrb kökünden gelen ġuraybat غريبة z "un, şeker ve yağla yapılan ve fırında pişirilen tatlı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ġurayb غريب z "küçük garip şey" sözcüğünün dişil (müennes, feminine) halidir. Bu sözcük Arapça ġarīb غريب z "yabancı, tuhaf, egzotik" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için garip maddesine bakınız.

  küheylan

  Arapça kḥl kökünden gelen kuḥaylān كحيلان z "soylu Arap atı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kuḥayl كحيل z "siyaha boyanmış, sürmeli" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Arapça kuḥl كحل z "antimon, siyah boya, sürme" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için alkol maddesine bakınız.

  mendil

  Arapça mandil مندل z "peçete, peşkir" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen manṭiliyūn מנטליון z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen mantēlion μαντήλιον z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Latince aynı anlama gelen mantēle veya mantellum sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince manus "el" ve Latince terg- "silmek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için manüel, deterjan maddelerine bakınız.

  nalça

  Farsça naˁlçe نعلچه z "ayakkabı altına çakılan demir parçası" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Arapça naˁl نعل z "ayakkabı, topuk" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için nal maddesine bakınız.

  rüşeym

  Arapça rşm kökünden gelen yazılı örneği bulunmayan *ruşaym رشيم z "damgacık, simgecik" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça raşm رشم‎ z "damga" sözcüğünün küçültme halisidir. Bu sözcük Aramice/Süryanice raşm "damga, işaret, marka" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için resim maddesine bakınız.

  sicil

  Arapça scl kökünden gelen sicill سجلّ z "mahkeme kararlarının işlendiği defter" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice sgl kökünden gelen sigilltā "resmi belge, berat" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince sigillatum "'mühürlü', resmi belge, berat" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince sigilla "küçük işaret, mühür, damga" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince signum "işaret" sözcüğünün küçültme halisidir.

  süreyya

  Arapça s̠ry kökünden gelen s̠urayyā ثريّا z "Ülker takımyıldızı, Pleiades" fiilinden alıntıdır. Arapça fiil Arapça s̠arā "çok idi, bol idi" fiilinin küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için servet maddesine bakınız.

  tabure

  Fransızca tabouret "küçük oturak" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Fransızca tabour "çift yüzlü davul" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Arapça ṭabl طبل z "davul" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için davul maddesine bakınız.