Türkçe ne demek

  Hol Sonuçları

  Hol kelimesi için arama sonuçları, sonuçlar arasından seçerek Hol ne demek olduğunu görüntüleyin.

  Hol kelimesini içeren ve alakalı 10 sonuç bulundu.

  holistik

  İngilizce holistic "doğal dengeleri gözeten bir yaşam ve tedavi tarzı" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: İngilizce sözcük İngilizce holism "doğanın bütünsel dengelerini gözeten bir sağlık teorisi" sözcüğü ile eş kökenlidir. (İlk kullanımı: 1926 Jan Smuts, G. Afr. devlet adamı ve düşünür.) ) Bu sözcük Eski Yunanca yazılı örneği bulunmayan *ʰolistikós "bütünlüksel" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca ʰólos ὁλος z "bütün, tüm" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için holo+ maddesine bakınız.

  holo+

  Fransızca ve İngilizce sadece bileşiklerde görülen holo+ "tüm, bütün" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen ʰólos ὅλος z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sol- "tam, bütün, eksiksiz, sağlam, kusursuz" biçiminden evrilmiştir.

  hologram

  İngilizce hologram "üç boyutlu görüntü kayıt sistemi" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1947 Dennis Gabor, Macar-İng. fizikçi.) İngilizce sözcük Eski Yunanca ʰólos ὅλος z "bütün" ve Eski Yunanca grámma γράμμα z "kayıt, yazım" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için holo+, gram maddelerine bakınız.

  holokost

  İngilizce holocaust "büyük felaket, özellikle Nazi Almanyasında uygulanan Yahudi soykırımı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Yunanca ʰolókaustos ὁλόκαυστος z "eski Yunan geleneğinde tamamen yakılarak tanrılara kurban edilen hayvan" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ʰólos ὅλος z "tüm, bütün" ve Eski Yunanca kaustós καυστός z "yanmış, yakılmış" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için holo+, kostik maddelerine bakınız.

  hol

  İngilizce hall "büyük kapalı mekân, salon" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *hallō "büyük kapalı mekân, salon, oylum" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için hal4 maddesine bakınız.

  holding

  İngilizce holding company "başka şirketlerin hisselerini tutan şirket" deyiminden alıntıdır. İngilizce deyim İngilizce to hold "tutmak" fiilinden +ing sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Norsça (Vikingce) aynı anlama gelen haldan fiilinden alıntıdır.

  holigan

  İngilizce hooligan "her çeşit serseri" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Houlihan "tipik bir İrlandalı soyadı" özel adından türetilmiştir.

  holmiyum

  Yeni Latince holmium "bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1878 Per Teodor Cleve, İsv. kimyacı.) Latince sözcük Stockholm "İsveç'te bir kent" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük İsveççe holm "ada, tepe" sözcüğünden türetilmiştir. İsveççe sözcük Norsça (Vikingce) aynı anlama gelen holmr sözcüğünden alıntıdır.

  holdingleşme

  holdingleşmek