Türkçe ne demek

  Enoloji Sonuçları

  Enoloji kelimesi için arama sonuçları, sonuçlar arasından seçerek Enoloji ne demek olduğunu görüntüleyin.

  Enoloji kelimesini içeren ve alakalı 4 sonuç bulundu.

  enoloji

  İngilizce oenology veya Fransızca oenologie "şarap uzmanlığı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca oînos οῖνος z "üzüm, şarap" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için +loji maddesine bakınız.

  vintage

  İngilizce vintage "1. şarap mahsulü, belli bir yılda üretilen şarap, şarabın yapım yılı, 2. eski, yıllanmış" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Fransızca vindage veya vendage "üzüm rekoltesi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen vindemia sözcüğü ile eş kökenlidir. Latince sözcük Latince vinum "üzüm, şarap" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için enoloji maddesine bakınız.

  şizofren

  Fransızca schizophrène "kişilik bölünmesi hastalığına tutulmuş kişi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca sχízō σχίζω z "bölmek" ve Eski Yunanca phrēn φρήν z "akıl" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için şist, frenoloji maddelerine bakınız.

  vinyet

  Fransızca vignette "matbaacılıkta metin başına veya sonuna konan (eskiden genellikle asma dalı şeklinde) motif" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca vigne "asma" sözcüğünden +ette sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince vinea "asma bitkisi veya üzüm bağı" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince vīnum "üzüm, şarap" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için enoloji maddesine bakınız.