Türkçe ne demek

  Dost Sonuçları

  Dost kelimesi için arama sonuçları, sonuçlar arasından seçerek Dost ne demek olduğunu görüntüleyin.

  Dost kelimesini içeren ve alakalı 11 sonuç bulundu.

  dost

  Farsça dōst دوست z "arkadaş, yar" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Eski Farsça aynı anlama gelen dauştā veya dauştar- sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde zuş- "sevmek, hoşlanmak" sözcüğü ile eş kökenli olabilir; ancak bu kesin değildir.

  ahbap

  Arapça aḥbāb أحباب z "sevgililer, dostlar" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥbb kökünden gelen ḥabīb حبيب z "sevgili, dost" sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için habip maddesine bakınız.

  ashap

  Arapça aṣḥāb أصحاب z "dostlar, özellikle peygamberin dostları" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ṣḥb kökünden gelen ṣāḥib "dost" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sahip maddesine bakınız.

  ehibba

  Arapça ḥbb kökünden gelen aḥibbā أحبّا z "dostlar" fiilinden alıntıdır. Daha fazla bilgi için habip maddesine bakınız.

  habip

  Arapça ḥbb2 kökünden gelen ḥabīb حبيب z "sevgili, dost" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥubb حبّ z "sevme" sözcüğünün sıfat ıdır. Daha fazla bilgi için muhabbet maddesine bakınız.

  lütuf

  Arapça lṭf kökünden gelen luṭf لطف z "zarif ve dostça davranış, incelik, iyilik" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça laṭafa لطف z "hoşa gider şekilde davrandı" fiilinin masdarıdır.

  mahbup

  Arapça ḥbb2 kökünden gelen maḥbūb محبوب z "sevilen, dost" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥubb حبّ z "sevme, dost olma" sözcüğünün mefˁuludur. Daha fazla bilgi için muhabbet maddesine bakınız.

  muhabbet

  Arapça ḥbb2 kökünden gelen maḥabbat محبّة z "dost olma, sevme, ahbaplık" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Arapça aynı anlama gelen ḥubb حبّ z sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Bu sözcük Arapça ḥabba حبّ z "sevdi, dost idi" fiilinin masdarıdır.

  mukarenet

  Arapça ḳrn kökünden gelen muḳāranat مقارنة z "dostluk, yoldaşlık" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳarana "çift koştu, eşleştirdi" fiilinin mufā'alat vezni (III) masdarıdır. Daha fazla bilgi için akran maddesine bakınız.

  munis

  Arapça Ans kökünden gelen muˀnis مؤنس z "dost, yoldaş, yumuşak başlı, evcil" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça īnās ايناس z "dostça ve tatlılıkla davranma, alışma, evcilleşme" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) failidir. Daha fazla bilgi için ünsiyet maddesine bakınız.

  musahabe

  Arapça ṣḥb kökünden gelen muṣāḥabat مصاحبة z "karşılıklı dostluk etme, sohbet" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ṣaḥiba صحب z "dost idi" fiilinin mufā'alat vezni (III) masdarıdır. Daha fazla bilgi için sohbet maddesine bakınız.