Türkçe ne demek

  Cihat Sonuçları

  Cihat kelimesi için arama sonuçları, sonuçlar arasından seçerek Cihat ne demek olduğunu görüntüleyin.

  Cihat kelimesini içeren ve alakalı 6 sonuç bulundu.

  cihat

  Arapça chd kökünden gelen cihād جهاد z "1. çaba, gayret, mücadele, 2. din uğruna savaşma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça cahd جهد z "çabalama, gayret etme" sözcüğü ile eş kökenlidir.

  cehd

  Arapça chd kökünden gelen cahd جهد z "gayret etme, çabalama; gayret, çaba" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için cihat maddesine bakınız.

  içtihat

  Arapça chd kökünden gelen ictihād إجتهاد z "çalışıp çabalama, gayret gösterme" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için cihat maddesine bakınız.

  mücahede

  Arapça chd kökünden gelen mucāhadat مجاهدة z "cihat etme, gayret ve çaba gösterme" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için cihat maddesine bakınız.

  mücahit

  Arapça chd kökünden gelen mucāhid مجاهد z "cihat eden" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça mucāhadat مجاهدة z "gayret etme, çabalama, özellikle din uğruna çaba gösterme" sözcüğünün mufā'alat vezni (III) failidir. Daha fazla bilgi için cihat maddesine bakınız.

  müçtehit

  Arapça chd kökünden gelen muctahid مجتهد z "içtihat eden" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ictihād إجتهاد z "gayret etme, içtihat etme" sözcüğünün iftiˁāl vezni (VIII) failidir. Daha fazla bilgi için cihat maddesine bakınız.