Türkçe ne demek

  Balon Sonuçları

  Balon kelimesi için arama sonuçları, sonuçlar arasından seçerek Balon ne demek olduğunu görüntüleyin.

  Balon kelimesini içeren ve alakalı 11 sonuç bulundu.

  balon

  Fransızca ballon "1. büyük top, 2. top şeklinde büyük şişe, 3. sıcak hava veya gazla yükselen nakil aracı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca ballone "büyük top" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca balla "top" sözcüğünün büyütme halidir. İtalyanca sözcük Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *ballaz sözcüğünden alıntıdır. Germence sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhol- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhel-2 "şişmek, kabarmak, tomurmak" kökünden türetilmiştir.

  bulvar

  Fransızca boulevard "1. istihkâm, şehir suru, 2. 18. yy'dan itibaren yıktırılan kent surları yerine açılan geniş cadde" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca bollwerk "dikme kütüklerden yapılan koruma duvarı, sur" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yüksek Almanca bol "kütük, tomruk [mod. bohle]" (NOT: Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhel-2 "şişmek, kabarmak, tomurmak" kökünden türetilmiştir. ) ve Almanca werk "iş, yapı" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Almanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *werg- "çalışmak, iş yapmak" biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için balon, erg maddelerine bakınız.

  anevrizma

  Fransızca anévrisme "damar genişlemesi veya şişmesi, baloncuk" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aneúrisma ἀνεύρυσµα z "genleşme, sişme" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca eurýs ευρύς z "geniş, enli" sözcüğünden ana+ önekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca aneurýnō ἀνευρύνω z "genleşmek" fiilinden +ism sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *werə-1 biçiminden evrilmiştir.

  balina

  İtalyanca aynı anlama gelen balena sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince balaena "dev balık, balina" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen phállaina φάλλαινα z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhel-2 "şişmek, kabarmak" fiilinden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için balon maddesine bakınız.

  çembalo

  İtalyanca (clavi)cembalo "klavyeli bir çalgı, klavsen" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince cymbalum "metal tepsi şeklinde vurmalı bir çalgı" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kýmbalon κύμβαλον z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca kýmbē κύμβη z "kâse, tekne, kazan" sözcüğünden türetilmiştir.

  fallus

  Yeni Latince phallus "erkek cinsel organı" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca phállos φάλλος z "ereksiyon halinde erkek cinsel organı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhl-n-os biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhel-2 "şişmek, kabarmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için balon maddesine bakınız.

  filiz

  Yeni Yunanca phylís φυλίς z "yapraklanma" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca ve Yeni Yunanca phýllon φύλλον z "yaprak, filiz" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca phléō φλέω z "tomurcuklanmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhl-e- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhel-2 "kabarmak, tomurcuklanmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için balon maddesine bakınız.

  ambalaj

  Fransızca emballage "paketleme, paket" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca emballer "paketlemek" fiilinden +age sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca balle "balya, top" sözcüğünden in+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için balon maddesine bakınız.

  basketbol

  İngilizce aynı anlama gelen basketball sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1891 J.A. Naismith, Kanad. hekim ve eğitmen.) İngilizce sözcük İngilizce basket "sepet" ve İngilizce ball "top " sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce sözcük Fransızca aynı anlama gelen balle sözcüğünden alıntıdır. ) Daha fazla bilgi için balon maddesine bakınız.

  beyzbol

  İngilizce baseball "bir top oyunu" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce base "temel, üs" ve İngilizce ball "top " sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce sözcük Fransızca balle "top" sözcüğünden alıntıdır. ) Daha fazla bilgi için baz, balon maddelerine bakınız.

  futbol

  İngilizce football "ayaktopu" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce foot "ayak" ve İngilizce ball "top" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce sözcük Fransızca balle "top" sözcüğünden alıntıdır. ) Daha fazla bilgi için fit2, balon maddelerine bakınız.