Türkçe ne demek

  Atıf Sonuçları

  Atıf kelimesi için arama sonuçları, sonuçlar arasından seçerek Atıf ne demek olduğunu görüntüleyin.

  Atıf kelimesini içeren ve alakalı 12 sonuç bulundu.

  atıf

  Arapça ˁṭf kökünden gelen ˁaṭf عطف z "1. eğilme, dönme, meyletme, 2. gramerde bağlaç veya tamlama" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁaṭafa عطف z "eğdi, büktü, bağladı" fiilinin masdarıdır.

  atıfet

  Arapça ˁṭf kökünden gelen ˁāṭifat عاطفة z "meyil, eğilim" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için atıf maddesine bakınız.

  atıfet

  Arapça ˁṭf kökünden gelen ˁāṭifat عاطفة z "meyil, eğilim" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için atıf maddesine bakınız.

  kefiye

  Arapça katfiyyat كتفيّة z "omuzları örten baş örtüsü, şal" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ktf kökünden gelen kitf veya katif كتف z "kürek kemiği, omuz" sözcüğünün masdarıdır.

  latife

  Arapça lṭf kökünden gelen laṭīfat لطيفة z "latif şey, hoşluk, espri" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça laṭīf لطيف z sözcüğünün sıfat dişil (müennes, feminine) halidir. Daha fazla bilgi için latif maddesine bakınız.

  matuf

  Arapça ˁṭf kökünden gelen maˁṭūf معطوف z "1. eğilen, dönen, 2. gramerde tamlanan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁaṭf عطف z "eğilme, dönme, tamlama" sözcüğünün mefˁuludur. Daha fazla bilgi için atıf maddesine bakınız.

  müshil

  Arapça shl kökünden gelen mushil مسهل z "gevşeten, akışkan hale getiren, laksatif" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ishāl إسهال z "akışkan hale getirme" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) failidir. Daha fazla bilgi için suhulet maddesine bakınız.

  nazari

  Arapça nẓr kökünden gelen naẓarī نظرى z "spekülatif, teorik (görüş veya bilgi)" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça naẓara نظر z "baktı" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için nazar maddesine bakınız.

  biblo

  Fransızca bibelot "küçük dekoratif nesne" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Fransızca aynı anlama gelen beubelet sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük bebek sözüünden türetilmiştir.

  enderun

  Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) andarūn أندرون z "bir şeyin içi, iç taraf (ad)" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) andar أندر z "iç (edat)" ve Bu sözcük Eski Farsça aynı anlama gelen antara sözcüğünden evrilmiştir. Eski Farsça sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *en-tero- "daha iç (komparatif)" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *en "iç" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için in+1 maddesine bakınız.

  spor1

  Fransızca aynı anlama gelen sport sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce aynı anlama gelen sport sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Fransızca desport "oyalanma, eğlenme, oyun" sözcüğünden türetilmiştir. Eski Fransızca sözcük Eski Fransızca desporter "(yoldan veya rutinden) uzaklaşmak, oyalanmak, aylaklık etmek" fiilinden türetilmiştir. Eski Fransızca fiil Eski Fransızca porter "taşımak, yürümek" fiilinden de+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için portatif maddesine bakınız.

  katod

  Fransızca cathode "negatif elektrot" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca káthodos κάθοδος z "aşağı veya geri yol" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ʰodós ὁδός z "yol" sözcüğünden kata+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için odo+ maddesine bakınız.